Kilka słów o...
Wspólnocie Burego Misia

Powstała ponad 30 lat temu….początkowo zaczęła gromadzić się wokół wakacyjnego wspominania, planowania kolejnych wakacji, aby wreszcie odważyć się na przyjaźń, która jest takim totalnym dotknięciem tajemnicy ludzkiego życia. Zaczęliśmy siebie widzieć nie tylko jako towarzyszy do zabawy, kompanów wesołych imprez. Poczuliśmy się odpowiedzialni za swoją codzienność.

Zaczęliśmy odkrywać w sobie niezwykłą powinność serca, której owocem są wszystkie wzruszenia i marzenia, zaniechania i plany, satysfakcje i porażki, które złożyły się na życie wspólnot lokalnych w Krakowie, Bytomiu i Poznaniu, a które swoje spełnienie znalazły w osadowej wspólnocie, gdzie z Burymi Niedźwiedziami, żyją ci nasi przyjaciele, którzy stracili oparcie w najbliższych.

Osadzie Burego Misia

Powstała 27 lat temu….

W osadowej wspólnocie żyją 52 osoby – 26 Burych Misiów, 16 Burych Niedźwiedzi i mali Ania, Karolina oraz Ignaś. Mieszkają oni w kilku różnych budynkach na Osadzie.

Bure Misie, mieszkające w Osadzie żyły wcześniej we Wspólnocie – tej w Krakowie, Bytomiu czy Poznaniu, ze swoimi rodzicami uczestniczyły w spotkaniach i wspólnotowych Mszach św., jeździły na wakacyjne obozy, nierzadko odwiedzały też Osadę w ciągu roku. W Osadzie zamieszkali na stale po śmierci rodziców albo w chwili, gdy rodzicom zabrakło już sił, aby sprostać oczekiwaniom swoich dzieci. Niektórzy uciekli z Domu Pomocy Społecznej, a inni byli „sąsiadami” z internatu.

Prawie wszyscy, trafiając do Osady, przychodzą w miejsce i do ludzi, których znają – tu spędzali wakacje, tu przyjeżdżali na rekolekcje ze swoimi rodzicami.

Osadowe Bure Niedźwiedzie wywodzą się ze wspólnot lokalnych. W Osadzie podejmują pracę na etacie opiekuna osób niepełnosprawnych. Mieszkają w normalnych, rodzinnych domach obok swoich przyjaciół. Jedni przyjeżdżają pracować na Osadę Burego Misia na rok – dwa, inni wtapiają się na kilka, kilkanaście lat, a może na całe życie.

Nie jest to zwyczajna praca, nie są to zwyczajni ludzie, bo towarzyszą im motywacje, o których trudno by powiedzieć, że są powierzchowne i banalne. Związane z naszym domowym życiem zadania i odpowiedzialności dzielimy miedzy siebie – ktoś zajmuje się zdrowiem, ktoś planowaniem posiłków, gospodarstwem, ogrodem, serowarnią, biurem i sprzedażą.

Od początku we wspólnocie osadowej żyje ksiądz Czesław (Kuba) Marchewicz CR, który jest przede wszystkim Ojcem Wspólnoty, ale także patronem naszych wspólnotowych pomysłów i prezesem Fundacji Wspólnoty Burego Misia.

W 2017 roku została rozpoczęta budowa nowej Osady Burego Misia, ponieważ mieszka nas już razem bardzo wielu. Tworzymy grupę ponad 50 osób i z trudem mieścimy się we wspólnej jadalni – a co tu dopiero mówić o dniach, gdy pojawiają się u nas goście! Chcemy nadal tworzyć dom i otwierać drzwi przed kolejnymi mieszkańcami, równocześnie nie tracąc domowego charakteru naszego życia. Dlatego postanowiliśmy wybudować nową Osadę – tak, aby mogła zamieszkać tam część z nas oraz kolejne osoby czekające na dom.

Bike’owy Maraton MTB

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w charytatywnym maratonie rowerowym MTB pod hasłem Dom dla Przyjaciela, który odbędzie się w niedzielę 30 sierpnia 2020 roku w na Osadzie Burego Misia w Nowym Klinczu k. Kościerzyny. Całkowity dochód pozyskany podczas Maratonu zostanie przekazany na potrzeby Osady tj. m.in. budowę nowego domu dla naszych niepełnosprawnych Przyjaciół.

Naszym założeniem jest to aby każdy z Maratonów odbyły się w sercu inicjatywy, której go dedykujemy, tak aby każdy uczestnik mógł doświadczyć i poznać miejsca oraz ludzi, których wspiera, biorąc udział w organizowanym przez nas wyścigu.

Nasza idea jest prosta: Jeżeli kochasz sport, masz serce społecznika chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę – niezależnie od stopnia zaawansowania kolarskich umiejętności, weź udział w cyklu Charytatywnych Maratonów MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE.

Niech się dzieją dobre rzeczy!

Przygotowaliśmy dla uczestników 5 dystansów Maratonu:
DZIECI
  • 300 m
  • 2-3 km
DOROŚLI
  • SPORTOWY
  • MISTRZOWSKI
  • RODZINNY = dla całych rodzin 😊
Program imprezy
29.08.2020 r. (sobota)

13:00 – 18:00 zapisy w Biurze zawodów i odbiór pakietów startowych

 

15.09.2019 r. (niedziela)

7:30 – 10:30 – zapisy w Biurze Zawodów

9:00 – Msza Św.

10:00 – zbiórka dzieci w Bike’owym Kąciku (obowiązkowa odprawa i rozgrzewka przed startem)

10:30 – ustawianie się dorosłych zawodników na starcie

10:45 – odprawa dorosłych zawodników przed wyścigiem

11:00 – START poszczególnych dystansów

11:10 – START dystansów dziecięcych (300 m, 2 km)

11:45 – wydanie posiłku dla dzieci

od ok. 12:15 – wydanie posiłku dla zawodników z dystansu Sportowego

12:00 – rozpoczęcie animacji dla dzieci w Bike’owym Kąciku

12:10 – rozpoczęcie gry terenowej dla dzieci (obowiązują zapisy w Biurze Zawodów)

13:00 – dekoracja dzieci i zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie Sportowym

od ok. 13:30 – wydanie posiłku zawodnikom z dystansu Mistrzowskiego

14:00 – dekoracja zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie Mistrzowskim

ok. 14:30 – wydanie posiłku zawodnikom z dystansu Olimpijskiego.

15:00 – dekoracja zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie Olimpijskim

15:30 – wręczanie nagród dodatkowych

16:00 – zakończenie imprezy

Miasteczko rowerowe

Dotychczasowe doświadczenie Organizatorów Bike’owego Maratonu oraz kolarzy z Teamu Bike’owe Wyprawy przyczyniło się do wykreowania rzeczywistości maratonowej, która jest atrakcyjna nie tylko dla kolarzy, ale również ich rodzin.

Dlatego warto zabrać ze sobą rodzinę i przyjaciół 😊
Bike’owy Maraton MTB jest imprezą sportową i rodzinną – dla dzieci przygotowaliśmy moc atrakcji w Bike’owym Kąciku 😊 a dla osób towarzyszących zawodnikom Strefę Relaksu 😊